Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya gezilecek yerler için keşfe çıkıyoruz. Bu yolculukta Kapadokya’da yapabileceğiniz aktivitelere ve yaşayabileceğiniz özel anlara tanıklık edeceğiz. Masalsı Peribacalarının diyarı Kapadokya sizi büyüleyici bir maceraya çağırıyor…

Kapadokya gezisi ülkemizde dört mevsim boyunca ilgi görüyor. Çünkü Kapadokya’da gezilecek yerler her mevsim ayrı güzel. Peribacaları güneşin altında nasıl hayranlık uyandırıyorsa, karlar altında da bir o kadar büyüleyiciler.

Peki, eksiksiz bir Kapadokya turu için neler yapmalıyız? Şimdi masallar diyarı Kapadokya’yı keşfe çıkalım. Ama öncesinde bu turizm cennetini yakından tanıyalım.

Kapadokya Hakkında Kısaca Bilgi: Peribacaları Nasıl Oluştu?

Türkiye’nin turizm cennetlerinden Kapadokya, milyonlarca yıllık bir tarihe sahip! Burada vadiler boyunca boyları 1 metreden 15 metreye kadar değişen Peribacalarını görebilirsiniz. Peki, Peribacaları nasıl oluştu?

İlk olarak bu bilgiye bayağı şaşıracaksınız. Büyüleyici doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Kapadokya, milyonlarca yıl önce bir iç denizdi. Aynı zamanda Erciyes Dağı, Hasan Dağı ve Güllü Dağı’nın aktif volkanlardı. Milyonlarca yıl içinde volkanların püskürttüğü lavlar iç denizi kuruttu.

Lavların içinde birçok element var. Bu lavlar zamanla birikti ve tabakalar oluşturdu.

Dünya şekillenirken rüzgar, yağmur, sel ve erozyon gibi doğa olayları bu tabakaları şekillendirdi. Daha yumuşak tabakalar aşındı, geriye koni biçiminde mantara benzeyen volkanik yapılar kaldı. İşte bunlara Peribacaları diyoruz!

Kapadokya Nerede, Hangi İlde? Peribacaları Nerede?

Türkiye’nin turizm cenneti Kapadokya’nın büyük bölümü Nevşehir ilinde bulunuyor. Ayrıca Kayseri, Niğde, Kırşehir ve Aksaray il sınırları içinde kalıyor.

Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?

Kapadokya’ya gitmek için hava ve kara yolunu tercih edebilirsiniz. Ayrıca buraya raylı sistemle ulaşabilirsiniz. Kapadokya gezi turu için en uygun seçenek, kendi aracınızla gelmeniz. Çünkü bölge çok büyük. Böylece burada dolu dolu bir tatil yaşayabilirsiniz.

Buraya büyük illerden otobüsle gelebilirsiniz. Hava yoluyla gelmek istiyorsanız, Nevşehir Kapadokya Havalimanı ya da Kayseri Havalimanı üzerinden ulaşmanız mümkün.

Trenle gelmeyi planlıyorsanız, Kayseri üzerinden rota oluşturmanız gerekiyor.

Kapadokya Ankara Arası Kaç Km?

Ankara Kapadokya arası yaklaşık 330 km. Araçla bu yolu 3 buçuk saatte tamamlayabilirsiniz. Niğde Otoyolu – Tarsus Otoyolu (O-21) rotasını takip edin.

İstanbul Kapadokya Arası Kaç Km?

İstanbul Kapadokya arası yaklaşık 760 km. Araçla bu yolu ortalama 7 buçuk saatte tamamlayabilirsiniz. O-4 – Niğde Otoyolu – Tarsus Otoyolu (O-21) rotasını takip edin.

Nevşehir Kapadokya Arası Kaç Km?

Nevşehir Kapadokya arası yaklaşık 13 km. Araçla bu yolu ortalama 10 dakikada tamamlayabilirsiniz.

Kayseri Kapadokya Arası Kaç Km?

Kayseri Kapadokya arası yaklaşık 66 km. Araçla bu yolu ortalama 1 saatte tamamlayabilirsiniz. Kayseri Niğde Yolu/D805 rotasını takip edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hotline
+905465170520